V Chotěboři vzniká servisní kancelář pro malé vesnice

04.09.2015 20:42

Její náplní bude poradenství v celé řadě oblastí. Nechybí právo, ekonomika, veřejné zakázky, dotace či odpadové hospodářství

 

Chotěboř – Poradenství především z oblasti ekonomiky, práva, dotací, veřejných zakázek, sociálních věcí či odpadového hospodářství. Takové služby by měla poskytovat servisní kancelář třiceti malým obcím na Chotěbořsku. Vyplynulo to z účasti chotěbořské samosprávy v projektu Svazu měst a obcí ČR na podporu meziobecní spolupráce. Podle starosty Chotěboře Tomáše Škaryda by kancelář měla vzniknout začátkem příštího roku a měla by se systematicky a dlouhodobě věnovat potřebám malých obcí ve správním obvodu Chotěboř. Podobně to už funguje například v Tišnově na Brněnsku. „Chotěboř je přirozeným centrem pro třicet obcí, které ve správním obvodu máme,“ říká starosta Chotěboře Tomáš Škaryd a dodává: „A protože jsme obcí s rozšířenou působností, snažíme se s našimi sousedy spolupracovat a pomáhat jim. Důkazem je servisní kancelář, jejíž otevření – jako logické vyústění naší účasti v projektu na podporu meziobecní spolupráce – připravujeme. Dva zaměstnanci by zde měli poskytovat služby z oblasti základní administrativy, ekonomiky, dotací, práva, odpadů, sociálních věcí a podobně.“

            „Velmi nás těší hmatatelné výsledky evropského projektu na podporu meziobecní spolupráce, do kterého se zapojila většina tuzemských samospráv,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukla dodává: „V aktuálním pokračování projektu se mimo jiné řeší financování a podpora spolupráce měst a obcí, přenos zkušeností ze zahraničí, právní a legislativní souvislosti meziobecní spolupráce či řízení kvality veřejné správy. Vznikla také platforma efektivní meziobecní spolupráce, která umožňuje přímou komunikaci s aktivními zástupci území.“

            Platforma se zabývá administrativní podporou činnosti především malých obcí, zaměstnaností a podporou podnikání jako průřezovými tématy, která si v první části projektu vyžádala území. Právě v jejím rámci se projednávají servisní kanceláře.

            „Každý starosta malé obce, zejména pak ten neuvolněný, potřebuje pomoc, kterou mohou nabídnout právě servisní kanceláře postavené na meziobecní spolupráci,“ říká ředitel Kanceláře pro projekty a vzdělávání a supervizor projektu na podporu meziobecní spolupráce Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech a dodává: „Administrativní požadavky na samosprávy jsou obrovské, zákony složité a často se mění. Problém vyznat se ve všech pravidlech mívají i velká města s řadou zaměstnanců. Cožpak teprve malé obce, kde na obecním úřadě pracují třeba jen dva lidé?“

            Zástupci obcí chotěbořského obvodu toto rozhodnutí radnice v Chotěboři uvítali.

 

Města mají týmy, malé obce ne

 

„Servis tohoto typu potřebuje dle mého názoru každý starosta malé obce. Zejména pak ti, kteří funkci vykonávají jako neuvolnění, nebo teprve krátce. Současná administrativní zátěž obcí je nepředstavitelná. To, co dělají velká města s celými týmy zaměstnanců, musíme my na malých obcích zvládat sami. Já bych uvítal především pomoc v oblasti účetnictví. Zřízení servisní kanceláře je výborný nápad, který jednoznačně podporuji,“ uvedl například starosta Podmoklan Jiří Zatřepálek (nezávislý).

            Radnice v Chotěboři by na Vysočině měla být vůbec první samosprávou, kde servisní kancelář v území obce s rozšířenou působností vznikne. Pomyslnou vlaštovkou přitom byl Tišnov na Brněnsku, kde Poradenské a servisní centrum otevřeli letos 27. dubna na Obecním úřadě v Předklášteří.

            Meziobecní spolupráce a vzájemná pomoc výborně fungují mimo jiné i v Pacově na Pelhřimovsku. Vzahraničí jsou ještě dál, například ve Francii či Rakousku dokonce připravují společné územní plány. Ví totiž, že spojení sil pomáhá zefektivnit veřejnou správu a zkvalitnit služby občanům. Projekt na podporu meziobecní spolupráce realizuje Svaz měst a obcí ČR. Je financovaný z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

 

Havlíčkobrodský deník, 4. 9. 2015