Malým obcím by s administrativou mohla pomoci společná centra služeb

24.09.2015 20:53

Svaz měst a obcí České republiky

 

Na různých místech České republiky se v současné době jedná o servisních kancelářích pro malé obce. Ukazuje to projekt na podporu meziobecní spolupráce (MOS). Je v závěrečné fázi, skončit má letos v listopadu. Před účastníky MOS je celá řada úkolů a aktivit, aby více než dvouletá společná práce přinesla co nejlepší výsledky. Aby samosprávy spojovaly své síly, zvyšovaly efektivitu veřejných služeb a přinášely co nejkvalitnější služby občanům.

 

„Projekt na podporu meziobecní spolupráce je jedinečný svým rozsahem i principem fungování na bázi dobrovolnosti. Dosud díky němu byla mimo jiné zmapována Česká republika, co se týče sociálních věcí, školství, odpadového hospodářství a dalších oblastí, a společně se hledala řešení, jak zjištěné problémy odstranit. Výsledky jsou součástí souhrnných analyticko-strategických materiálů zveřejněných na https://www.obcesobe.cz,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Z výstupů je zřejmé, že podpora meziobecní spolupráce má smysl a je naprosto nezbytné, aby města a obce nezávisle na velikosti táhla za jeden provaz. Jsme na jedné lodi a právě spolupráce zvyšuje šanci zdárně dosáhnout požadovaného cíle.“

 

Do projektu se od začátku zapojilo 186 území tvořených zhruba 5 200 městy a obcemi. V prodloužené části, schválené řídicím orgánem – Ministerstvem práce a sociálních věcí – letos na jaře, pokračuje 176 území. Klíčovými tématy pokračování jsou mimo jiné financování a podpora spolupráce měst a obcí, přenos zkušeností ze zahraničí, právní a legislativní souvislosti meziobecní spolupráce či řízení kvality veřejné správy. Vznikla také platforma efektivní meziobecní spolupráce, která se zabývá administrativní podporou činnosti především malých obcí. Právě v jejím rámci se debatuje i o servisních kancelářích. Na Vysočině zřejmě první vznikne letos na podzim v Chotěboři.

 

„Chotěboř je přirozeným centrem pro třicet obcí, které ve správním obvodu máme,“ říká starosta Chotěboře Tomáš Škaryd a dodává: „A protože jsme obcí s rozšířenou působností, snažíme se s našimi sousedy spolupracovat a pomáhat jim. Důkazem je servisní kancelář, jejíž otevření – jako logické vyústění naší účasti v projektu na podporu meziobecní spolupráce – připravujeme. Dva zaměstnanci by zde měli poskytovat služby z oblasti základní administrativy, ekonomiky, dotací, práva, odpadů, sociálních věcí apod.“

 

Pomyslnou první vlaštovkou přitom bylo ORP Tišnov na Brněnsku, kde Poradenské a servisní centrum DSO Tišnovsko otevřeli letos 27. dubna na Obecním úřadě v Předklášteří. Meziobecní spolupráce a vzájemná pomoc výborně funguje mimo jiné i v ORP Pacov na Pelhřimovsku. V zahraničí jsou ještě dál, například ve Francii či Rakousku dokonce připravují společné územní plány. Vědí totiž, že spojení sil pomáhá zefektivnit veřejnou správu a zkvalitnit služby občanům.

 

„Každý starosta malé obce, zejména pak ten neuvolněný, potřebuje pomoc, kterou mohou nabídnout právě servisní kanceláře postavené na meziobecní spolupráci,“ říká ředitel Kanceláře pro projekty a vzdělávání a supervizor projektu na podporu meziobecní spolupráce Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech a dodává: „Administrativní požadavky na samosprávy jsou obrovské, zákony složité a často se mění. Problém vyznat se ve všech pravidlech mívají i velká města s řadou zaměstnanců. Cožpak teprve malé obce, kde na obecním úřadě pracují třeba jen dva lidé?“

 

Projekt na podporu meziobecní spolupráce realizuje Svaz měst a obcí ČR. Je financovaný z Evropského sociálního fondu (ESF) prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ). Informace o fondu najdete na https://www.esfcr.cz, o projektu na https://www.obcesobe.cz.

 

Veřejná správa, 24. 9. 2015